نشست دانشگاهیان در محکومیت فاجعه منا‎ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 14:41

صبح امروز جمعی از دانشگاهیان کشور، مسئولان، صاحبنظران و دانشمندان داخلی و خارجی در گردهمایی با هدف محکومیت فاجعه منا در واحد علوم و تحقیقات حضور به هم می‌رسانندHELMYYYYYY_b.

 

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در نشست دانشگاهیان در محکومیت فاجعه منا، رژیم آل سعود را به دلیل سوء مدیریت در این حادثه محکوم کرد و پیشنهاد داد ابعاد این فاجعه توسط استادان گران‌قدر دانشگاه‌های مختلف در یک کمیته تخصصی بررسی شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا دکتر علی عباسپور با حضور در نشست دانشگاهیان در محکومیت فاجعه منا ضمن درود به روان مطهر امام و شهدا و آرزوی سلامتی برای رهبر معظم انقلاب، شهادت حجاج بیت‌‌الله الحرام را به مقام معظم رهبری، ملت ایران و خانواده‌های داغدار و همه مسلمانان جهان تسلیت گفت.

عباسپور بیان کرد: «این فاجعه بسیار سنگینی بود که روز به روز به ابعادش اضافه می‌شود، همین موضوع حکایت از این دارد که رژیم آل سعود بی کفایت است. با بررسی حوادث اتفاق افتاده در مورد همکاری‌هایی که برای شناسایی حجاج به عمل آورده‌اند، می‌بینیم که رژیم آل سعود بی تدبیر است.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات گفت: «بنده پیشنهاد می‌کنم ابعاد این فاجعه توسط استادان گران‌قدر دانشگاه‌های مختلف در یک کمیته تخصصی بررسی شود؛ اما ریشه‌یابی این موضوع نشان می‌دهد تمام مصیبت‌هایی که به مسلمانان تحمیل می‌شود، ریشه در غرب دارد؛ وگرنه آل سعود و قبیله سعودی کسانی نیستند که بتوانند ملتی را زیر چتر خود بگیرند. آنها نهایتا یک ملت بزرگ عربی را اشغال کرده‌اند و یک اسم سعودی هم به عربستان اضافه کردند.»

او ادامه داد: «روابط بین الملل از اهمیت زیادی برخوردار است؛ ما از این روابط استقبال می‌کنیم اما نباید فراموش کنیم غرب چه جنایاتی را در حق مسلمانان روا داشته، از جنگ‌های جهانی تا اتفاقاتی که در غزه هر روز شاهد آن هستیم، همه ضربه‌هایی به مسلمانان است.»

استکبار جهانی حامی رژیم آل سعود

رئیس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: «رژیم آل سعود آن قدر تفکر ندارد که بتواند گروه تکفیری داعش را حمایت کند و مناطقی مثل عراق و سوریه را تحت تاثیر قرار دهد. قطعا حمایت‌هایی از غرب برای حرکت‌های تکفیری صورت می‌گیرد، زیرا این مسائل به قد و قواره آل سعود نمی‌خورد.»

عباسپور خاطر نشان کرد: «رژیم آل سعود به عیاشی و میگساری و فساد در همه جای دنیا مشهور است و مورد تمسخر ملت‌های دنیا قرار دارد؛ در صورتی که ملت عرب یک ملت سربلند و عظیم است و رژیم آل سعود این ملت را به ذلت کشانده است.»

او افزود: «حمله به مردم مظلوم یمن و وضعیت عراق، سوریه و لبنان با حمایت‌های استکبار جهانی از رژیم آل سعود صورت گرفته و به دست کشورهایی که سازمان ملل را تاسیس کردند، انجام شده است.»

عباسپور عنوان کرد: «رژیم آل سعود با بی آبرویی، کلمات مسخره‌ای همچون قضا و قدر را برای فاجعه منا استفاده می‌کند، سوال اینجاست که اگر قضا و قدر وجود دارد چرا برای آل سعود اتفاقی نمی‌افتد، همان طور که در قرآن هم آمده، گاهی کفار طول عمر زیادی دارند تا گناهانشان بیشتر شود.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به اینکه سیستم ایمنی در دنیا به عنوان یک علم در حال گسترش است، بیان کرد: «امروز بحث ایمنی در دستگاه‌های اتمی، حمل و نقل و غیره با اصول علمی اجرا می‌شود زیرا پیش‌بینی کردن اتفاقات مهم است؛ پس چطور اتفاقاتی که در عربستان صورت می‌گیرد غیر قابل پیش بینی است؟»

عباسپور تاکید کرد: «عربستان به جای اینکه از پول بادآورده نفت برای ایمنی حجاج استفاده کند، بمب می‌خرد و به کشتار مردم بی گناه خودش و امت‌های اسلامی می‌پردازد. تمام این مسائل با پشتوانه استکبار جهانی توسط آل سعود بر ملت مسلمان تحمیل می‌شود.»

او با تاکید بر اینکه ایران سرزمین آرامش است گفت: «ملت ایران به طور حقیقی پای اسلام ایستاده است؛ امیدواریم کشورهای اسلامی بتوانند انسان‌های فرهیخته پرورش دهند که دغدغه ملت‌شان را داشته باشند.»

عباسپور ضمن اشاره به عید غدیر عنوان کرد: «عید ولایت در راه است که بیش از پیش نقش شیعه را مهم می‌کند. نظام جمهوری اسلامی ولایت را به عنوان قانون در نظر گرفته و اگر رهبر انقلاب نبود، ایران هم وضعیت مصر را داشت، در حالیکه به برکت وجود رهبری امام خمینی(ره) در گذشته و امروز با درایت مقام معظم رهبری ایران از تلاطم‌ها دور مانده است.»

عباسپور افزود: «بنده فکر می‌کنم دانشگاهیان نباید تحت تاثیر هجمه‌های رسانه‌ای قرار گیرند، هجمه‌هایی که ایران را در حادثه منا مقصر می‌کند. مفتی‌های عربستان حرف‌هایی بی اساس در مورد قضا و قدر و تقدیر می‌زنند و از رژیم سعودی برای اجرای مراسم با شکوه حج تشکر کرده اند. سوال ما اینجاست که مراسمی که 5 هزار کشته دارد چطور با شکوه است؟ آیا اداره یک مراسم با 5 هزار تلفات قابل تقدیر است؟»

رئیس واحد علوم و تحقیقات تاکید کرد: «بررسی تمامی این موارد سوء تدبیر و بی اهمیتی جان انسان‌ها در رژیم آل سعود را نشان می‌دهد، وظیفه ما دانشگاهیان این است که اجازه ندهیم این فاجعه تکرار شود. ما باید با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی حادثه منا را محکوم کنیم و در دانشگاه‌های حقوق و علوم سیاسی این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.»

او در پایان عنوان کرد: «بنده معتقدم جامعه دانشگاهی باید تمامی نقطه نظراتش را به سازمان ملل منعکس کند و اداره حرمین شریفین باید به دست سازمانی باشد که تمامی کشورهای اسلامی در آن دخالت داشته باشند زیرا ثابت شده رژیم آل سعود عرضه اداره حج را ندارد.»

او در پایان صبری عظیم برای خانواده های داغدار مسلمان آرزو کرد.