مظلومیت ۳۰ ساله؛ کارمندان برای دانشگاه هزینه نیستند بلکه سرمایه‌اند/فرهاد دانشجو در اداره دانشگاه آزاد معتقد به پیشرفت اسلامی است مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط آقاي مسعود رضا زاده   
شنبه ، 31 فروردين 1392 ، 12:44

MOSHAVERBASIJخبرگزاری آنا: مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بسیج دانشجویی با اشاره به مظلومیت ۳۰ ساله کارمندان در زمان حاکمیت تکنوکرات ها بر آنان ، گفت : فرهاد دانشجو معتقد به پیشرفت اسلامی است یعنی اگر در مسیرتوسعه دانشگاه آزاد حقی از کسی تضییع شود آن توسعه باید متوقف شود.

محمدحسین پرکره درگفت وگوی مشروح با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا با اشاره به تغییر و تحولات صورت گرفته در دانشگاه آزاد طی یک سال اخیر گفت : این تغییرات مربوط به گروه ، جناح یا دولت خاصی نبوده و از سال 84 به بعد بحث آن در مجلس شورای اسلامی مطرح بوده است .

وی با بیان اینکه مجموعه ای که دوره مدیریت افراد در آن طولانی شود دچار رخوت و کندی می شود ،‌ادامه داد : مجلس درسال 84 به این نتیجه رسید که بحث تحقیق و تفحص از آموزش عالی و دانشگاه آغاز شود که مورد استقبال جامعه دانشگاهی قرار گرفت.مشاور رئیس دانشگاه آزاد اذعان داشت : اما در همان سال با توجه به انتخابات ریاست جمهوری، ‌موضوع تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد متوقف شد و پس از آن کمیته ای 13 نفره به ریاست زاکانی تشکیل شد که متاسفانه فضای بوجود آمده مورد بهره برداری گروه خاصی قرار گرفت و برخلاف خواسته مردم و جامعه دانشگاهی ، تغییر مدیریت دانشگاه آزاد به صورت یک بهانه و تبلیغ انتخاباتی در دست دولت نهم افتاد.

پرکره یا دآورشد: تغییرات در راس مدیریت دانشگاه آزاد مربوط به گروه و جناح خاصی نبوده است و دراین خصوص گزینه های مختلفی مطرح که بعضا دارای تمایلات سیاسی و جناحی بودند اما فرهاد دانشجو بهترین و مطمئن ترین گزینه برای نظام بود چرا که وابسته به جناح و حزب خاصی نیست.

وی ادامه داد :‌در آغازمدیریت ، فرهاد دانشجو مورد هجمه های ایجابی و سلبی که با تاخت و تازهای رسانه ای و عدم حمایت همراه بود، قرار گرفت.

مشاور رئیس  دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در بحث تحقیق و تفحص دردانشگاه آزاد بعد از تغییر وتحولاتی که بوجود آمد اجحاف صورت گرفت، گفت : متاسفانه موج به وجود آمده از مطالبات دانشجویی به سرمنزل مقصود نرسید و مردم که منتظر پیگیری های دستگاه قضایی بودند ناکام ماندند و حتی انتظاری که از دولت و دستگاه های فرهنگی و علمی می رفت نیز میسر نشد.

پرکره درخصوص هجمه های وارد شده به فرهاد دانشجو، گفت :‌برخی ها با بیان اینکه اگر یک نیروی حزب الهی ،‌پرچم دین را در دانشگاه آزاد بلند کند ،‌قدرت مدیریت این سیستم آموزشی عالی را نخواهد داشت ،‌دانشگاه آزاد را با چالش های مختلفی مواجه کردند که نمونه هایی از آن را می توان در تلاش برای پلمپ یکی از دانشکده های واحد تهران مرکز ، اختلال در سیستم های آموزشی واحد تهران شمال و یا شایعه سازی ورشکستگی و تعطیلی در بسیاری از واحدها دانست.

وی ادامه داد:‌ مخالفان فرهاد دانشجو به دنبال این بودند که نشان دهند کسانی که دین دارند و به دنبال اثبات کار آمدی دین دراداره امور هستند قدرت مدیریت ندارند و به همین خاطر شیطنت هایی در درون برخی واحدها رخ داد.

پرکره گفت: ارسال ایمیل های مشکوک به دانشجویان، طرح استعفای دسته جمعی، امضای طومار علیه فرهاد دانشجو و شایعه سازی مبنی بر اینکه فرهاد دانشجو به علت کسالت قادر به اداره دانشگاه آزاد نیست از جمله هجمه هایی بود که علی رغم حجم بالای کاری رئیس دانشگاه آزاد به وی وارد شد و در تمام این جوسازی ها تاکید فرهاد دانشجو بر صبر و متانت و حل مشکلات در درون خود سیستم بود.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد سمت و سوی پیکان مجلس ، دولت و حتی جنبش دانشجویی متفاوت شده و همه به سوی فرهاد دانشجو که تنها یک سال از مدیریت آن گذشته، نشانه رفته است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: در حالی که مجلس و قوه قضاییه پس از تغییر مدیریت دانشگاه آزاد ، مطالبات دانشجویی را پیگیری نکرد، دولت نیز نه تنها در این راه کمکی نکرد بلکه حتی بزرگترین بی اخلاقی را علیه فرهاد دانشجو در روزنامه ایران رقم زد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای دو محور اصلی دانشجو و کارمند است، گفت: بی توجهی به کارمندان خدوم و ولایی این دانشگاه در دوره مدیریت قبلی موجب اعتراض همگانی شده بود و ذکر این نکته حائز اهمیت است که اداره دانشگاه آزاد بر اساس توسعه غربی یعنی له شدن قشر مستضعف زیر چرخ دنده های توسعه از نظر اسلام رد است.

پرکره ادامه داد: در فضایی که به شدت کارمندان دانشگاه آزاد در خفقان قرار داشتند مقایسه حجم کاری و حقوق دریافتی آنان با سایر ارگان ها و مرکز دولتی و غیر دولتی نشان می داد که توسعه این گونه دانشگاه آزاد در فضای اسلامی درست نیست.

وی خاطر نشان کرد: کارمندان برای دانشگاه هزینه نیستند بلکه سرمایه اند و فرهاد دانشجو یک نگاه اسلامی محور به کارمندان داشته و معتقد به پیشرفت اسلامی است یعنی اگر توسعه بخواهد حقی را تضییع کند آن توسعه باید متوقف شود و در همین رابطه بحث افزایش حقوق کارمندان را مطرح کرد که متاسفانه این مساله نیز با مشکلاتی مواجه شد و پیگیری آن به کندی صورت گرفت که هیات امنای دانشگاه باید در این رابطه پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه تفکر فرهاد دانشجو نشات گرفته از تفکر اسلامی است به سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای سال در مشهد مقدس اشاره کرد که فرمودند پیشرفت اسلامی با پیشرفت غربی در تعارض است و نباید تکنوکرات ها در جامعه حاکمیت یابند.

مشاور رئیس دانشگاه آزاد در امور بسیج  دانشجویی، گفت: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب ، تفکر غیر دینی حاکم بر دانشگاه آزاد باید تغییر کند و قطعا ما به هر بهانه ای نمی خواهیم که دانشگاه آزاد توسعه یابد.

وی افزود: برای اینکه دانشگاه آزاد به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان در دنیا مطرح شود نباید حقوق کارکنان خدوم و زحمتکش آن مورد اجحاف قرار گیرد.

وی با رد مطلبی مبنی بر اینکه مدیریت دانشگاه آزاد مبتنی بر اقتصاد بدون نفت بوده است، گفت: این جمله تنها پرچم تبلیغاتی برای روسای دانشگاه آزاد بوده است و مستندات حاکی از آن است که اتفاقا تمامی سیستم و قوای نظام در اختیار این دانشگاه و برای پیشرفت آن بوده است.

پرکره گفت: گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس از دانشگاه آزاد نشان دهنده این موضوع و موید این مطلب است که دانشگاه آزاد بسیاری اقلام یارانه ای دریافت می کرده است و در بسیاری از موارد نیز خارج از ضوابط قانونی به این دانشگاه کمک شده است.

وی با اشاره به مدیریت دوگانه ای که در دانشگاه آزاد وجود داشت ، گفت: در دوران مدیریت قبلی شاهد این مساله بودیم که اختیارات تام رئیس دانشگاه آزاد به فرد دیگری در یک فضای کاملا رسمی و دفترخانه ای منتقل می شد که در واقع بازی کردن با اختیارات نظام است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: مستنداتی در خصوص تخلفات مدیریت قبلی دانشگاه آزاد که به بهانه توسعه صورت می گرفت، وجود دارد که پرداختن به آن در این مجال نمی گنجد و قطعا در آینده ای نزدیک به آن خواهم پرداخت .

وی گفت: با اینکه منکر زحمات و تلاش هایی که در گذشته صورت گرفته، نیستیم اما به مخالفان توصیه می کنیم که کمتر هجمه به این مجموعه آموزش عالی وارد کنند و بدانند که توسعه باید بر مبنای اسلام و اصول اصلی انقلاب اسلامی باشد و همان گونه که دانشگاه آزاد دارای پسوند اسلامی است در همه موارد قوانین اسلامی را در نظر بگیریم