رد ادعای اخراج بدون ضابطه در دانشگاه آزاد اسلامی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط آقاي مسعود رضا زاده   
سه شنبه ، 6 مرداد 1394 ، 16:04
hoghoghy01مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی، طرح برخی نمایندگان مجلس را که با عنوان جلوگیری از اخراج بی‌ضابطه استادان و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شده است، مخالف قوانین بالادستی کشور ومصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد.

 

دکتر علیرضا مصدق در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در واکنش به برخی ادعاها درباره اخراج بی‌ضابطه کارکنان و اعضای هیئت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از 2500 دانشگاهی که در سطح کشور فعالیت می‌کند تابع ضوابط و قوانین حاکم بر دانشگاه‌هاست.

وی افزود: دانشگاه آزاد مانند دانشگاه های دولتی و غیردولتی کاملا منطبق و حتی دقیق‌تر از دانشگاه‌های دیگر و بر مبنای ضوابط قانونی ترسیم‌شده، اقدام می‌کند.

وی با اشاره به قانون تشکیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این قانون این امکان به دانشگاه‌ها داده شده که دارای آیین‌نامه خاص و مصوب هیئت امنا باشند و این آیین‌نامه در خصوص اعضای هیات و کارکنان، از شمول قوانین عمومی کشور خارج است.

مصدق تاکید کرد: بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه صراحتا تمام دانشگاه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی را از شمول قوانین عمومی کشور استثنا کرده است بنابراین دانشگاه‌ها تابع آیین‌نامه خاص و مصوب هیئت امنا هستند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست و چه در مورد اعضای هیئت علمی چه در مورد کارکنان تابع آیین نامه استخدامی مصوب هیئت امناست.

وی با رد ادعای اخراج بدون ضابطه در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: اساسا به تعبیری که دوستان مطرح می کنند اخراجی صورت نگرفته و تنها مطابق قانون، در کمیته‌های انتظامی به تخلفات اعضای هیات علمی و کارکنان رسیدگی و پس از مراحل مختلف دادرسی، منتهی به حکم قطعی اخراج از سوی هیئت‌های ذی‌صلاح شده است.

مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: طبق مصوبه جلسه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی، آرای این کمیته‌ها و هیئت‌ها در مراجع قضایی نیز قابل رسیدگی نیست.

بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه صراحتا تمام دانشگاه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی را از شمول قوانین عمومی کشور استثنا کرده است بنابراین دانشگاه‌ها تابع آیین‌نامه خاص و مصوب هیئت امنا هستند

وی تاکید کرد: به غیر از مسیر هیئت‌های انتظامی و کمیته های انضباطی، هیچ کس از دانشگاه آزاد اسلامی اخراج نشده است.

مصدق در پاسخ به ادعای برخی افراد مبنی بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از هیچ ضوابط قوانین استخدامی کشور پیروی نمی‌کند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی منطبق بر قوانین مصوب مجلس که در خصوص دانشگاه‌ها وضع شده است و بر اساس آیین‌‌نامه‌های اداری، استخدامی و انضباطی مصوب رفتار می‌کند و این رفتار کاملا منطبق بر قانون است.

مصدق درباره نحوه حل اختلاف در زمینه رای کمیته‌های انتظامی و کمیته‌های انضباطی در دانشگاه آزاد گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی هیئت عالی رسیدگی وجود دارد که به تمام شکایت‌های کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه در داخل دانشگاه رسیدگی و حکم صادر می کند بنابراین بسیاری از شکایات کارکنان را با نظارت و کنترل داخلی و با دادرسی داخلی به سرانجام می‌رسانیم. دقیقا مشابه سایر دانشگاه ها تمام کسانی که به تصمیمات دانشگاه معترض باشند می توانند به دادگاه ها مراجعه و در قالب دادخواست مطالبات خود را مطرح کنند.

وی با اشاره به طرحی که برخی از نمایندگان مجلس در پی تهیه آن هستند، و بنا بر گفته همین نمایندگان بنا دارد ضوابط استخدامی در دانشگاه‌های غیردولتی را تابع قانون کار کند، گفت: این رویکرد خلاف قوانین بالادستی کشور و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است به همین دلیل فکر نمی کنم به نتیجه ثمربخشی برسد و مسلما از سوی مراجع ناظر رد شود.

مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان بحث ورود شوراهای حل اختلاف و دیوان عدالت اداری به سازوکار استخدامی دانشگاه ها را فاقد موضوعیت اعلام و به نمایندگان توصیه کرد: در صورتی که دوستان قصد اصلاح قانون را دارند اصولا باید به فکر اصلاح قانون دیوان عدالت اداری باشند نه یک ماده واحده درباره دانشگاه آزاد اسلامی هر چند این کار نیز با توجه به اینکه آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به تازگی به تصویب رسیده، امری غیرممکن به نظر می‌رسد.